Мастер библиотекар
Шта је програм Мастер библиотекар?
Програм Мастер библиотекар је једногодишњи мастер академски програм који је усмерен на формирање компетентног стручњака у области библиотекарско-информационих наука. Овај програм пружа проширена и продубљена знања у односу на знања стечена током основних академских студија на студијском програму Дипломирани библиотекар. Интегрисано и интердисциплинарно знање стечено током програма омогућава студентима учешће на пројектима, упознавање са основама научног рада у овој области, као и обављање сложенијих стручних функција и послова управљања у савременим библиотекама. Завршни – мастер рад се брани пред комисијом у чији састав улазе најмање три наставника, од којих је један ментор.
Шта могу да радим након студија?
Након завршетка програма Mастер библиотекар, студенти ће бити оспособљени за рад у различитим типовима библиотека, укључујући националне, јавне, школске, научне, високошколске и специјалне библиотеке. Моћи ће да учествују у управљању библиотекама, да раде на пројектима у области библиотечко-информационих наука, као и да обављају сложене стручне функције. Такође, биће способни за перманентно самообразовање и евалуацију сопственог рада, што им омогућава да ефикасно преносе знање и помажу корисницима у коришћењу нових образовних модела у електронском окружењу. Уколико се одлуче за даље усавршавање, мастер библиотекари могу наставити своје образовање на докторским студијама.
Шта ћу научити?
Током програма Mастер библиотекар, студенти ће стећи проширена и продубљена знања у области библиотечко-информационих наука. Програм покрива многе битне аспекте ове области, укључујући теорију и праксу. Студенти ће научити како да управљају сложеним библиотечким системима, како да учествују у пројектима и научним радовима, и како да обављају стручне функције у савременим библиотекама. Такође ће бити обучени у преношењу знања и помагању корисницима у коришћењу нових образовних модела у брзо променљивом електронском окружењу.
Циљеви мастер студија за библиотекаре су:
- Формирање компетентног стручњака: Студије имају за циљ да образују стручњаке са проширеним и продубљеним знањима у односу на знања стечена током основних академских студија на студијском програму Дипломирани библиотекар.
- Интегрисано и интердисциплинарно знање: Циљ је да студенти стекну интегрисано и интердисциплинарно знање које ће им омогућити учешће на пројектима и упознавање са основама научног рада у области библиотечко-информационих наука.
- Оспособљавање за сложене стручне функције: Програм је усмерен на оспособљавање студената за обављање сложенијих стручних функција и послова управљања у савременим библиотекама.
- Перманентно самообразовање: Студенти ће бити оспособљени за перманентно самообразовање и евалуацију сопственог рада, што је кључно за континуирани професионални развој.
- Преношење знања: Обука студената за ефикасно преношење знања и помагање корисницима у учествовању у новим образовним моделима у електронском окружењу.
- Специјализација и иновација: Обезбеђивање предуслова за темељну специјализацију и иновирање знања из домена теорије и праксе библиотечко-информационих наука.
- Припрема за различите библиотечке улоге: Циљ је да студенти буду оспособљени за рад у разним типовима библиотека као што су националне, јавне, школске, научне, високошколске и специјалне библиотеке.
- Унапређење библиотечко-информационог система: Студенти ће бити спремни да допринесу унапређењу библиотечко-информационог система који обједињује збирке публикација и омогућава проток и доступност информација свим заинтересованим корисницима.
Колико је важна практична настава?
Циљ стручне праксе јесте да се студенти студијског програма Мастер библиотекар упознају са практичним радом у савременим библиотекама са акцентом на стручне послове везане за дигитализацију фондова и формирање дигиталних библиотека и репозиторијума. Током праксе студенти се упознају и са начином функционисања различитих типова библиотека у дигиталном окружењу, са модернизованим начином пружања услуга корисницима и савременом организацијом библиотечко-информационог система у Србији. Под надзором асистената студенти користе различите информационе изворе, дигиталне библиотеке и репозиторијуме при проналажењу и вредновању информација. Истражују и проналазе научне информације везане за различите теме и истраживања коришћењем цитатних индексних база, репозиторијума у отвореном приступу или плаћених преко Кобсон-а.
Желиш да студираш уз рад?
На нашем факултету постоји могућност студирања уз рад. За више информација можете погледати на овом линку.
Како се уписати и положити пријемни испит?
Упис на мастер академске студије није условљен полагањем пријемног испита.
Нудимо могућност електронске пријаве кандидата, коју можете попунити на следећем линку.
За детаљне информације о терминима пријаве, упису и пријемном испиту, посетите линк на нашем сајту или запратите наше друштвене мреже:
Како је програм акредитован?
На овом линку можете погледати акредитацију студијског програма Мастер библиотекар.