ФИЗИ БИЗИ ФЕСТ 13 – „Вештачка интелигенција – Нови изазови“

На Педагошком факултету у Сомбору, 25.11.2023. године, одржана су предавања на тему „Вештачка интелигенција – Нови изазови“. Предавачи који су поделили своје искуство и знање са нама су:

• Данијел Маркић/Мирана Стојановић „Знати или разумјети – Питање је сад?“ (Техничка школа Руђера Бошковића, Винковци);
  • Немања Мајски „Направимо сопствени АИ“ (Гимназија „Вељко Петровић“,Сомбор);
  • Станко Стојиљковић „Човек без будућности - Хоће ли машине искоренити људе?“ (Научни магазин „Галаксија“);
  • проф. др Ана Поледица „Први корак у разумевању вештачких неуронских мрежа“ (Универзитет у Београду, Факултет организационих наука);
  • др Бранислав Кисачанин „Најновија дешавања у науци о вештачкој интелигенцији“ (Институт за вештачку интелгенцију Србије);
  • Слободан Бубњевић „Наука кроз приче“ (Институт за физику у Београду).

Занимљива предавања одржана у амфитетару „Исидора Секулић“ организована су у оквиру ФИЗИ БИЗИ фестивала чији је организатор Центар за развој образовања „Планета“ и фондација Гимназије „Вељко Петровић“ Сомбор. Професор др Саша Марковић, у име домаћина, Педагошког факултета у Сомбору, свечано је прогласио почетак фестивала.

Педагошки факултет је активно учествовао у оквиру ФИЗИ БИЗИ манифестације кроз радионице под називом „Пефица“. Професорка др Марија Бошњак Степановић, др Сања Балаћ и сарадница Светлана Остојић, заједно са студентима прве године смера Дипломирани учитељ и Дипломирани васпитач, представили су неке од експеримената и привукли пажњу посетилаца.

ФИЗИ БИЗИ ФЕСТ (ФБФ) је међународни научно-популарни догађај који већ дванаест година уназад промовише науку међу децом и младима. То је један од најважнијих образовних  догађаја у граду који промовише бављење науком.

Сомбор је у суботу био место где су се спајали знање и иновације у свету вештачке интелигенције и науке.

.

IMG1